gucci sale mulberry outlet
borse louis vuitton louis vuitton outlet chanel handbags best diet pills for women hogan outlet replica prada scarpe hogan louboutin outlet gucci sale scarpe louboutin mulberry outlet
222 مناسبتهای شمسی : 13آبان: تبعید امام خمینی ره؛ روز دانش آموز؛ روز مبارزه بااستکبارجهانی - پایگاه انهار پایگاه اینترنتی انهار
 
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397

موقعیت فعلی: بخش مطالب و مطالب (برگشت به لیست)


13آبان: تبعید امام خمینی ره؛ روز دانش آموز؛ روز مبارزه بااستکبارجهانی نظرات خوانندگان(0)  

.


1) تبعید امام خمینی قدس سره در سال 1343

کابینهٔ اسدالله اعلم در سیزدهم مهر سال 1342، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به صورت لایحهٔ قانونی در هیأت دولت تصویب کرد. بعد از تصویب این لایحه، وزارت خارجه مراتب خوشوقتی و رضایتمندی رژیم را از این تصویب به اطلاع سفارت آمریکا رساند و لایحه در سال 1343، به تصویب مجلسین شورای ملی و سنا رسانده شد وتصویب این لایحه در مطبوعات افشاء و اعلام نشد. چندی بعد نشریهٔ داخلی مجلس حاوی متن کامل سخنرانی ها و گفتگوهای نمایندگان و رئیس دولت در این زمینه به دست امام رحمةالله رسید و او را به خروش و فریاد واداشت و تصمیم گرفت حقایق را به مردم گفته و آنها را از فاجعهٔ بزرگی که به دست رژیم بوقوع پیوسته بود باخبر کند.

امام رحمة الله ابتدا پیک هایی را برای آگاه ساختن علما و روحانیون به شهرهای دور و نزدیک روانه کردند و خود نیز با علمای طراز اوّل حوزهٔ قم مذاکره و پیامدهای این توطئه شوم را برملا کردند.

امام قدس سره در 4 آبان 1343، در مراسمی که به مناسبت میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها در منزلشان در قم برگزار شده بود، با ایراد نطق تاریخی خویش که با «انا لله و انا الیه راجعون» آغاز گردید، رژیم را رسوا کردند و مفاسد کاپیتولاسیون و جنایت رژیم را در این باره به صورت ساده و پرشور روشن کردند.

رژیم در طول یکی دوسالی که امام خمینی قیام کرده بود، همهٔ شیوه ها را برای آرام کردن ایشان به کار برد، امّا هیچکدام کارساز نبود. فریبکاری و وارونه جلوه دادن حقایق، بازداشت و زندان، تهمت، دروغ پردازی، جوسازیهای کاذب، تهدید و تطمیع، وحشیگری و کشتار، اختلاف افکنی و ...، در برابر روح بزرگ امام قدس سره بی اثر شده بود، حتی طرح اعدام نیز مشکل را صدبرابر می کرد و طوفان آن بنیان رژیم را از بیخ بر می کند.

تنها یک راه باقی مانده بود و ان تبعید امام رحمة الله بود که به گمان رژیم با این تبعید مانع از سر برداشته می شد. در شب 13 آبان 1343، صدها کماندو و چترباز مسلح به همراه مزدوران ساواک به سرپرستس سرهنگ مولوی(رئیس ساواک تهران) بیت امام را در قم محاصره کرده از بام و از دیوار وارد منزل شده و پس از ضرب و شتم خادمین منزل، امام رحمة الله را دستگیر و به تهران انتقال دادند.

هنوز آفتاب روز 13 آبان سر از افق بیرون نیاورده بود که رهبر بزرگ نهضت  با یک هواپیمای نظامی از فرودگاه مهرآباد تهران به ترکیه تبعید گردیدند.

دستگیری و تبعید اما رحمة الله با واکنش شدید اقشار مردم مواجه شد. شهرهای قم، مشهد و تهران به حالت تعطیل درآمدند. در بسیاری از شهرها تظاهرات به راه افتاد. حوزه های علمیه و  نمازهای جماعات مساجد تعطیل شد. توفان خشم مردم رژیم را وادار به دستگیری فرزند برومند امام شهید حاج آقا مصطفی و تعداد زیادی از علما و وعاظ و سخنرانان در سراسر کشور کرد. حاج آقا مصطفی نیز به ترکیه تبعید شدند، اما نهال خشم مردم مسلمان ایران سرانجام در ضمیر فدائی ولایت و سرباز ملت، شهید محمد بخارایی به بار نشست و در روز اوّل بهمن ماه سال 1343، در مقابل مجلس شورای ملی با گلولهٔ آتشین به زندگی ننگین حسنعلی منصور، نخست وزیری که لایحهٔ کاپیتولاسیون را به مجلس برده و از تصویب گذرانده بود، خاتمه داد و نهضت وارد دوران جدید مبارزهٔ علنی با رژیم گردید.

2) روز دانش آموز

چهارده سال بعد از تبعید امام خمینی رحمة الله علیه در همین روز (13 آبان 1357) صدها دانش آموز و دانشجو در مقابل دانشگاه تهران و خیابانهای اطراف با شعار « درود بر خمینی،  و مرگ بر شاه» پایه های حکومت را به لرزه درآورده و با گلوله های مأموران شاه به خاک و خون غلطیدند. 

 3) تسخیر لانهٔ جاسوسی، روز مبارزه با استکبار جهانی

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، باران توطئه ها باریدن گرفت. شیطان بزرگ با دخالتهای آشکار و پنهان، سعی در ایجاد جریانهای انحرافی در نهضت داشت تا آنکه بذر رهنمودهای باغبان پیر و هوشیار نهضت در ضمیر پاک فرزندان دلیر امت جوانه زد، و لانه جاسوسی امریکا به دست تعدادی از دانشجویان پیرو خط امام رحمة الله در13 آبان سال 1358تسخیر شد.

اسناد به دست آمده از لانهٔ جاسوسی نشان می دهد که در سفارتخانه های آمریکا، واحدی به نام «مراکز عملیاتی» وجود دارد. رؤسای این مراکز رهبری عملیات گوناگون جاسوسی در کشورهای حوزهٔ مأموریتشان را بر عهده دارند. اینگونه افراد نیز عموماً در پوشش دیپلماتیک فعالیت دارند و از مصونیتهای دیپلماتیک برخوردار هستند.  


موضوع: مناسبتهای شمسی
نویسنده:اقتباس از کتاب روزها و رویدادها
تاریخ: چهارشنبه12آبان1388
کلیدواژه ها: تسخیر لانه جاسوسی، روز دانش آموز، تبعید امام خمینی به ترکیه، دیپلماتیک


آخرین مطالب و مطالب سایت

 

 
تابلو اعلانات سایت


جستجو در سایت

پیوندهای مفید

نظرسنجی

مهمترين انتظار شما از این پايگاه چیست؟
احكام
اخلاق
اعتقادات
مشاوره

نمایش نتیجه

آمار سایت

آنلاین: نفر
مدت بارگذاری: 0.25 ثانیه

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سيدمحمد حسن بنی هاشمی خميني  میباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد.

نسخه موبایل سایت خروجی خبر خوان

طراحی و پیاده سازی: GoogleA4.com - میزبانی: دکتر هاست